Najczęściej zadawane pytania dot. paleciaka

Jednym z najczęściej używanych urządzeń we wszelkiego rodzaju magazynach, supermarketach czy hurtowniach są paleciaki ręczne. Ze względu na ich prostą konstrukcję są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi wózkami, a ich obsługa nie wymaga żadnych zezwoleń. Ich operatorem może być więc każdy pracownik zatrudniony do rozładunku i załadunku wszelkiego rodzaju towarów. W tym artykule naszego bloga przedstawimy najczęściej zadawane pytania dotyczące ręcznych wózków widłowych — zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Jak zbudowane są paleciaki?

Zależnie od konkretnego modelu, poszczególne urządzenia mogą się między sobą nieznacznie różnić. Większość modeli zbudowana jest jednak z kilku podstawowych elementów takich jak: dyszel, który pełni funkcję prowadzenia oraz sterowania paleciakiem; widły, które mogą mieć różne rozmiary; pompa hydrauliczna odpowiedzialna za unoszenie ładunków o dowolnej wadze; koła sterujące, znajdujące się pod dyszlem i umożliwiające sterowanie pojazdem; rolki prowadzące, znajdujące się na końcu wideł oraz metalowa rama.

Jak wygląda obsługa paleciaka?

Najbardziej popularne modele tego rodzaju urządzeń wyposażone zostały w trzy podstawowe funkcje. Ich obsługa polega na odpowiednim sterowaniu dyszlem. Pierwszą z nich jest podnoszenie wideł, co możemy zrobić, przechylając dyszel w przód. Funkcja jazdy dostępna jest w momencie, gdy dyszel znajduje się w pozycji neutralnej (pionowej), natomiast opuścić widły możemy, kierując dyszel w dół.

Warto pamiętać, że jedną z dodatkowych funkcji paleciaka ręcznego jest także podnoszenie wideł, które opiera się na mechanizmie hydraulicznym. Dzięki temu operator urządzenia nie musi używać siły fizycznej – wystarczy wahadłowe poruszanie dźwignią. W ten sposób podnosi się ciśnienie oleju hydraulicznego, który za pomocą siłownika podnosi znajdujący się na wózku towar.

Rodzaje paleciaków ręcznych

Większość tego rodzaju urządzeń wygląda bardzo podobnie, jednak na rynku istnieje kilka modeli, różniących się między sobą przede wszystkim budową i dodatkowym wyposażeniem.

Najczęściej spotykanymi wózkami, cieszącymi się podstawowymi funkcjami i jednocześnie najniższą ceną są standardowe paleciaki ręczne. Zostały wyposażone w trzy podstawowe funkcje: jazdy, podnoszenia oraz opuszczania wideł — wyróżniają się niewielką wysokością podnoszenia (do ok. 20 cm).

Kolejnym rodzajem wózków stosowanych w supermarketach czy niewielkich magazynach są paleciaki nożycowe — urządzenia pozwalające unosić ładunek na wyższą wysokość do około 80 cm. Modele tego rodzaju umożliwiają także wykorzystanie wideł jako stanowiska roboczego.

Paleciaki z masztem to natomiast urządzenia wyróżniające się możliwością podnoszenia ładunku na zdecydowanie wyższe wysokości do nawet 2 metrów.

Ostatnim rodzajem ręcznych paleciaków, dostępnych na rynku, są wózki niestandardowe. Najczęściej stosowane są w nietypowych środowiskach, narażonych na działanie szkodliwych czynników lub wymagających zachowania szczególnych warunków, dlatego tego rodzaju urządzenia zazwyczaj wykonane są nieco innych materiałów niż standardowe modele.

Gdzie najlepiej sprawdzi się paleciak ręczny?

Choć urządzenie to jest doskonałym rozwiązaniem do wszelkiego rodzaju marketów, hali, magazynów czy hurtowni, należy pamiętać, że wymaga również odpowiednich warunków, które zagwarantują maksimum funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

Paleciak ręczny dedykowany jest przede wszystkim przestrzeniom zamkniętym — powinien być stosowany wewnątrz pomieszczeń — może być używany także wewnątrz przyczep samochodów ciężarowych. Ważne jest również, aby powierzchnia, po której jeździ wózek, była równa i płaska — wynika to nie tylko z faktu braku amortyzacji, co może sprzyjać uszkodzeniom, ale także trudności w ręcznym prowadzeniu pojazdu po nierównym, wyboistym terenie.

Ostatnia kwestia, o której warto pamiętać, decydując się na ręcznego paleciaka, jest fakt, że najlepiej sprawdzi się on do ładunku i rozładunku na mniejsze odległości. Przemierzanie większych odcinków, ręcznie prowadząc wózek może być nie tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim nieopłacalne.

Ile kosztuje paleciak ręczny?

Jak wspomnieliśmy na wstępie naszego artykułu, tego rodzaju urządzenie jest znacznie tańsze od innych wózków np. spalinowych czy elektrycznych. Wybierając wysokiej jakości urządzenie od cenionego producenta, trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości około 2000 zł. Cena konkretnego modelu będzie różniła się w zależności od tego, czy wybierzemy urządzenie z masztem, ale także od parametrów technicznych samego paleciaka. Na rynku dostępne są bowiem modele o różnym udźwigu, długości wideł, materiałach, z jakich zostało wykonane urządzenie lub dodatkowych funkcji, jakie zapewnia.

Jakie parametry mogą mieć paleciaki ręczne?

Standardowe modele, w przeciwieństwie do urządzeń nożycowych czy wyposażonych w maszt, mogą unosić ładunek na maksymalną wysokość około 20 cm. Udźwig, jaki gwarantują, waha się od 700 kg do nawet 2000 kg. Pozwala to więc na zapewnienie potrzeb mniejszych hurtowni czy magazynów i supermarketów, w których paleciaki ręczne głównie pełnią funkcję przetransportowania towaru z jednego miejsca na drugie, będące w niewielkiej odległości od siebie.

Jakie widły stosować w paleciaku ręcznym?

Standardowe modele są wyposażone w widły o długości około 1150 mm — rozwiązanie to zapewnia możliwość podnoszenia najbardziej popularnych europalet o wymiarach 1200 × 800 mm. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku wideł równie ważny jest także ich odpowiedni rozstaw. Jeśli chcemy zapewnić ładunkowi maksimum stabilności, powinniśmy ustawić widły szerzej, jeśli natomiast chcemy cieszyć się większą zwrotnością wózka — ustawmy je w mniejszym rozstawie.

Jakie są najczęstsze usterki paleciaków ręcznych?

Dobrą informacją, dla osób chcących zainwestować w tej rodzaj wózków jest fakt, że cechują się one minimalną awaryjnością. Wszystko dzięki prostej budowie, która gwarantuje nieskomplikowany mechanizm działania. Jak w przypadku każdego sprzętu, zawsze jednak może wystąpić jakaś usterka.

W przypadku paleciaków ręcznych najczęstszą awarią jest samoczynne opuszczanie się uniesionego ładunku. Warto zwrócić wówczas uwagę, czy przyczyną problemu nie jest przypadkiem nieszczelność siłownika, uszkodzenie uszczelnienia lub nieprawidłowo wyregulowany zawór.

Inną usterką, jaka może wystąpić w ręcznych paleciakach, jest zbyt wolne podnoszenie ładunku – sytuacja ta może mieć miejsce w przypadku zanieczyszczenia zaworu lub uszkodzeniu siłownika. Zbyt wolne opuszczanie ładunku to natomiast najczęściej kwestia zbyt gęstego oleju, co ma bezpośredni związek ze zbyt niską temperaturą otoczenia.

Zdarza się także, że niemożliwe staje się podniesienie ładunku — najczęściej powodem tego stanu rzeczy jest przeciążenie paleciaka (należy zawsze pamiętać o wysokości udźwigu, zalecanego przez producenta). Usterka ta może być również związana z zanieczyszczeniem gniazda zaworu.

Czy paleciaki ręczne muszą być rejestrowane?

Decydując się na tego rodzaju urządzenie, warto mieć świadomość, że paleciaki ręczne, niezależnie od wybranego modelu, nie muszą być rejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego. Wszystko dzięki temu, że w przeciwieństwie do wózków jezdniowych nie posiadają silnika, a wyłącznie takie urządzenia podlegają rejestracji. Należy jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane modele elektryczne należą do trzeciej kategorii uprawnień WJO, dlatego operatorzy je obsługujący muszą okazać się dokumentem potwierdzającym ukończenie kursu na wózek widłowy.

Paleciaki ręczne — podsumowanie

Tego rodzaju wózki cieszą się bardzo szerokim zastosowaniem, przede wszystkim, jeśli chodzi o możliwość wygodnego i bezpiecznego przetransportowania ładunku na niewielkie odległości. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli, z łatwością znajdą Państwo model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Do niepodważalnych zalet tego rodzaju urządzeń należy przede wszystkim ich stosunkowo niska cena, łatwość obsługi oraz fakt, że nie podlegają rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Dlatego, jeśli szukają Państwo funkcjonalnego wyposażenia do marketu, niewielkich magazynów, hali czy nawet samochodów dostawczych, paleciak ręczny sprawdzi się doskonale!